WPF ile SWF (Flash) Dosyası Ekleme ( Proje Mevcut)

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde wpf ile flash ekleme konusuna değinmek istiyorum. Wpf daha çok yeniyim bu yüzden bende aradığım ve uğraştığım konulara değinmek istiyorum.

Wpf ile flash 2 türlü yayınlayabilirsiniz.1) Toolbox menüsünden WebBrowser nesnesi ekleyip source koduna .swf yolunu belirtmek.
ki bu yol daha basit ve uğraştırmayanı yalnız bu şekilde eklenen flash dosyasını içe sığdırma gibi bir özelliği yok. Buda alternatif yollar aramaya sürüklüyor. Yani demek isteiğidiğim formdaki WebBrowser 300*200 ise boyutu .swf dosyanızın boyu eğer daha büyük yada küçük ise ona göre konumla sığdır diyemiyoruz. adıda üstünde olduğu gibi WebBrowser olduğu için öyle bir özelliği mevcut değil.

2) Bu yol aslında form ekranındaki nesneleri wpf yüklemeyide yakından ilgilendiriyor.Toolbox menüsünden WindowsFormsHost nesnesi ekleyip daha sonra form kısmındaki AxShockwaveFlash nesnesini kullanabilmemiz için AxInterop.ShockwaveFlashObjects.dll eklememiz gerekiyor.. Gerekli projeyi ve dll daha sonra verecem şimdi kod kısmına Form elemanının nasıl WPF(Consol) ekranına ekleyeceğimize bakalım..

var fla = new AxShockwaveFlash(); // dosyamızı oluşturuyoruz
            windowsFormsHost1.Child = fla; // formdaki nesnemize aktarıyoruz
            fla.LoadMovie(0, "swf yolu"); //www.adres.com/adi.swf gibi veya c:\\adi.swf
            fla.ScaleMode = 2; // boyutu 2=içe sığdır
            fla.Location = new System.Drawing.Point(0, 0);
            fla.SetVariable("quality", "Low");
            fla.AllowScriptAccess = "always";
            fla.Play(); //başlat

Projeyi Flashh  indirebilirsiniz...

Umarım işinizi görür bir sonraki makalemizde görüşmek dileği ile....

4 yorum: